Witam, nazywam się Szymon i jak wielu studentów jestem pasjonatem dobrych trunków, a w szczególności tych zrobionych przez samego siebie. Jako że w sieci ciężko znaleźć sprawdzone sposoby na coś interesującego, postanowiłem podzielić się swoim doświadczeniem i przelać na serwer ;)) parę zacnych przepisów. Oczywiście liczę na waszą pomoc i pokaźną liczbę komentarzy, oraz sugestii ;D


poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Zacier z ziemniaków


 Składniki :
- woda - ok 15 - 20 l
- słód jęczmienny 1 kg
- ziemniaki - 15 kg
- drożdże - 10 dg - 1 kostka

Ziemniaki należy umyć i dobrze ugotować, następnie zmieszać je ze zmielonym na mąkę słodem jęczmiennym. Wszystko wlać do dużego naczynia np. beczki. Do tego dodać półtora-raza tyle wody o temp. 50o-60oC. Należy wszystko dobrze wymieszać i odstawić na 3-4 godzin aby ostygło. Jeżeli wszystko dobrze wymieszamy to enzymy w jęczmieniu powstałe podczas zakiełkowania, zamienią skrobię w ziemniakach na dwucukier zwany maltoza, z którą drożdże dadzą sobie już radę. Czyli krótko mówiąc: mączka w pyrach się scukruje.

Zacier należy schłodzić do temp. Ok. 20 stopni. Pozostaje tylko dodać drożdże rozpuszczone w letniej wodzie i odstawić wszystko na ok 6 - 7 dni.

Do tego można dodać jescze kilka pomarańczy, mandarynek lub cytryn co uprzyjemni aromat.

Źródło:alkohole-domowe.com
Autor:qba

Nic tylko robić. Zapraszam wszystkich do eksperymentów.

2 komentarze:

  1. Drożdże winiarskie czy piekarskie mają być?
    Do czego dodawać ten zacier i do ilu procent wynosi zacier?

    OdpowiedzUsuń
  2. na dniach sprobuje go zrobic to zapodam co i jak wyszlo

    OdpowiedzUsuń